TENNESSEE VALLEY (WHNT) – Several area high schools are moving their games to avoid some potentially inclement weather moving into the area Friday.

Most of the teams are just moving the games up to Thursday but there are still some teams that are electing to play on Friday night. Here’s the latest forecast from Meteorologist Ben Smith.

News 19 compiled a list of all the teams moving their games around for sports fans to still catch their favorite teams. We also included the teams that have announced they are still going to play on Friday as scheduled.

Don’t worry, we will still have our Football Friday and Football Friday Overtime shows!

If you have any matchups that have moved and are not on this list, please let us know by emailing news@whnt.com.

Thursday

Austin at Florence (Braly Stadium) – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Boaz at Crossville – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Brindlee Mountain vs. Vinemont – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Buckhorn at Hazel Green – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Clements at Mars Hill Bible – Thursday, September 8 at 7 p.m.

DAR at Priceville – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Decatur at Cullman – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Decatur Heritage vs. Coosa Christian – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Douglas vs. Guntersville – Thursday, September 8 at 7 p.m.

East Lawrence vs. Deshler – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Falkville at Tanner – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Fayetteville at Vincent – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Geraldine at Hokes Bluff – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Hartselle vs. Columbia – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Madison County vs. New Hope – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Mae Jemison vs. Lee at Milton Frank Stadium – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Pisgah vs Collinsville – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Plainview at Piedmont – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Red Bay at Sheffield – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Russellville at West Point – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Section vs. Sand Rock – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Tanner vs. Falkville – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Tharptown vs. Hatton – Thursday, September 8 at 7 p.m.

West Limestone vs. Brooks – Thursday, September 8 at 7 p.m.

West Morgan at Central Florence – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Whitesburg Christian vs. Fyffe – Thursday, September 8 at 7 p.m.

Friday

Albertville at Sparkman – Friday, September 9 at 7 p.m.

Arab at Sardis – Friday, September 9 at 7 p.m.

Brewer at East Limestone – Friday, September 9 at 7 p.m.

Gadsden City at Fort Payne – Friday, September 9 at 7 p.m.

Grissom vs. Bob Jones at Madison City Stadium – Friday, September 9 at 7 p.m.

Huntsville vs. James Clemens at Louis Crews Stadium – Friday, September 9 at 7 p.m.

Lauderdale County at Elkmont – Friday, September 9 at 7 p.m.

Muscle Shoals at Athens – Friday, September 9 at 7 p.m.

North Jackson at Randolph – Friday, September 9 at 7 p.m.