AHSAA baseball first round highlights and scores

Sports
This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.
Data pix.
Data pix.

HUNTSVILLE, Ala. (AHSAA)- Check out the highlights and scores from the first round of the AHSAA baseball playoffs.

CLASS 1A
Billingsley 14-9 , Verbena (4-6) 3-8 (Billingsley wins series 2-0)
Maplesville 25-27, Loachapoka 0-0 (Maplesville (21-3) wins series 2-0)
J.U. Blacksher 21-20, McKenzie (10-10) 2-3 (J.U. Blacksher (18-9) wins series 2-0)
Pleasant Home 11-14, Ellwood Christian 1-4
(Pleasant Home (10-7) wins series 2-0
Ragland 11-14, Wadley (8-7) 1-0
(Ragland (17-9) wins series 2-0)
Victory Christian 9-2, Shades Mountain (10-15) 2-0
(Victory Christian (14-5) wins series 2-0)
Brantley 16-18, Fruitdale (11-10) 0-1 (Brantley (18-8) wins series 2-0)
Millry 4-10, Kinston (8-14) 2-6 (Millry (17-10) wins series 2-0)

Cedar Bluff 7-7, Woodville (5-9) 0-0 (Cedar Bluff (14-15) wins series 2-0)
Coosa Christian 11-10, Skyline (6-10) 0-0 (Coosa Christian (22-2) wins series 2-0)
Meek 11-2, Donoho (4-13) 0-1
(Meek (16-9) wins series 2-0)
Decatur Heritage 15-12, Jacksonville Christian (9-9) 0-0 (Decatur Heritage (23-8) wins series 2-0)
Athens Bible 14-11, Covenant Christian (12-6) 4-1 (Athens Bible (26-8) wins series 2-0)
Hackleburg 15-13, Shoals Christian (28-11) 5-3
(Hackleburg (20-11) wins series 2-0)
Marion County 10-12, Berry (0-2),
(Marion County (14-11) wins series 2-0)
South Lamar 9-18, Lynn (12-7) 0-3
(South Lamar (21-9) wins series 2-0)

CLASS 2A
Elba (15-5) 11-8 vs. Luverne (13-7) 10-12 (Game 3, Mon., 4 p.m.)
New Brockton 5-6, Highland Home (15-8) 4-1 (New Brockton (24-5) wins series 2-0)
Providence Christian 12-5, G.W. Long (26-8) 7-4 (second game, 5 innings) (Providence Christian (22-10) wins series 2-0)
Houston Academy 9-10, Ariton (12-9) 3-4 (Houston Academy (26-7) wins series 2-0)
Reeltown 17-7, Francis Marion (5-9) 3-0 (Reeltown (21-9) wins series 2-0)
Horseshoe Bend 16-2-14, Holy Spirit (9-11) 4-6-10 (Horseshoe Bend (10-18) wins series 2-1)
Mobile Christian 1-12-7, Sweet Water (22-10) 3-1-3 (Mobile Christian (16-11) wins series 2-1)
St. Luke's Episcopal 9-8, Washington County 3-3 (St. Luke’s Episcopal (21-6) wins series 2-0)

Fyffe 15-10, Falkville (15-16-1) 5-0 (Fyffe (13-7) wins series 2-0)
Section 10-2-9, Cold Springs 0-5-4 (Section (14-12) wins series 2-1)
Gaston 6-10, Southeastern (13-16) 2-0
(Gaston (14-10) wins series 2-0)
Sumiton Christian 6-14, West End (9-13) 1-0 (Sumiton Christian (18-15) wins series 2-0)
Mars Hill Bible 2-23-6, Hatton 7-2-3 
(Mars Hill (28-11) wins series 2-1)
Phil Campbell 6-6-4, Red Bay Red Bay (17-14) 8-5-0 (Phil Campbell (22-15) wins series 2-1)
Randolph County 6-7, Fayetteville (18-6) 0-2 (Randolph County (22-6) wins series 2-0)
Vincent 3-0-9, Ranburne (7-8) 0-4-2 (Vincent (17-13) wins series 2-1)

CLASS 3A
American Christian 10-18, Prattville Christian (9-19) 0-1 (American Christian (25-5) wins series 2-0)
Montgomery Academy 13-10, Hale County (11-15) 3-7 (Montgomery Academy (15-10) wins series 2-0)
Wicksburg 8-12, Dale County (14-17) 2-6 (Wicksburg (16-11) wins series 2-0)
Geneva 16-23, Pike County 0-9 (Geneva (16-9) wins series 2-0)
Lamar County 17-4, Fultondale (11-13) 7-3 (Lamar County (14-15) wins series 2-0)
Gordo 11-14, B.B. Comer 0-1 (Gordo (22-4) wins series 2-0)
T.R. Miller 4-6, Cottage Hill Christian 0-2 (T.R. Miller (25-7) wins series 2-0)
Bayside Academy 0-12-7, Opp (17-11) 2-2-1 
(Bayside (22-6) wins series 2-1)

Pisgah 5-5, Sand Rock (12-15) 1-1
(Pisgah (22-5) wins series 2-0)
Plainview 2-2, New Hope (19-10) 1-1 (Plainview (12-11) wins series 2-0)
Piedmont 5-6, Ohatchee (13-15) 3-2 (Piedmont (20-10) wins series 2-0)
Westbrook Christian 3-3, Pleasant Valley (9-17) 2-1
(Westbrook (22-9) wins series 2-0)
Colbert Heights 0-12-10, West Morgan (21-15) 4-5-1 (Colbert Heights (22-4) wins series 2-1)
Madison Academy 11-13, Lexington (18-14) 2-1 (Madison Academy (25-15) wins series 2-0)
Oakman 5-6, Hanceville (17-11) 1-4 (Oakman wins series 2-0)
Winfield 18-25, Vinemont (13-15) 0-0 (Winfield (27-10) wins series 2-0)

CLASS 4A
Bibb County 3-10-17, Dadeville (9-23) 2-11-4 (Bibb County (15-21) wins series 2-1)
Holtville (20-12) 5-2, Sipsey Valley (21-13) 2-12 (Game 3, Monday, 4:30 p.m.)
Saint James 17-10, Clarke County
(7-15) 0-0 (Saint James (20-8) wins series 2-0)
Trinity Presbyterian 7-6, Thomasville (19-7) 0-0 (Trinity (21-11) wins series 2-0)
Oak Grove (12-20) 4-8, Handley (17-6) 10-2 (Game 3, Mon., TBA)
Montevallo 11-13, Childersburg (6-20) 0-7 (Montevallo (22-11) wins series 2-0)
Andalusia 11-4-9, W.S. Neal (13-8) 10-9-8 (Andalusia (15-16) wins series 2-1)
UMS-Wright 14-7, Headland (18-14) 0-3 (UMS-Wright (25-7) wins series 2-0)

Haleyville 9-5, Priceville 1-1 (Haleyville (25-11) wins series 2-0)
North Jackson 10-4, Danville (24-14) 0-1 (North Jackson (23-8) wins series 2-0)
Cherokee County 5-4, Jacksonville (22-8) 4-2
(Cherokee County (22-5) wins series 2-0)
Cleburne County 6-6, Hokes Bluff (16-7) 5-5 (Cleburne County (17-13) wins series 2-0)
Wilson 9-7. East Lawrence (17-21) 6-4 (Wilson (23-17) wins series 2-0)
Brooks 10-9, Deshler (24-8) 3-6 (Brooks (23-19) wins series 2-0)
Oneonta 10-16, Curry (20-15) 0-4
(Oneonta (23-8) wins series 2-0)
Fayette County 11-1-15, J.B. Pennington (14-8) 2-2-2 
(Fayette County (12-25) wins series 2-1)

CLASS 5A
Demopolis 6-1, Alabama Christian (19-12) 1-0 (Demopolis (16-8) wins series 2-0)
Marbury 7-24, Dallas County (10-11) 0-0 (Marbury (21-7) wins series 2-0)
Charles Henderson 5-4, Tallassee (26-9) 4-3
(Charles Henderson (25-8) wins series 2-0)
Rehobeth 9-4-11, Beauregard (17-9) 4-10-9 (Rehobeth (24-8) wins series 2-1)
Jemison 6-4, Central-Clay County (13-8) 3-3 (Jemison wins series 2-0)
Helena 8-2, Sylacauga (12-12) 0-1 (Helena (31-12) wins series 2-0)
St. Paul’s Episcopal 3-11, Jackson (11-14) 0-1 (St. Paul’s wins series 2-0)
Faith Academy 20-14, Escambia County 0-0 (Faith Academy wins series 2-0)

Russellville 12-10, Boaz (15-17) 1-0 (Russellville (34-6) wins series 2-0)
Lawrence County 5-10, Guntersville (24-12) 0-6 (Lawrence County (18-21) wins series 2-0)
Alexandria 1-19-8, Moody (26-13) 5-3-6 
(Alexandria (16-16) wins series 2-1)
Mortimer Jordan 2-10-11, St. Clair County (9-16) 5-0-0 (Mortimer Jordan (25-18) wins series 2-1)
Madison County 6-3, East Limestone (26-11) 4-1 (Madison Academy (24-10) wins series 2-0)
Randolph 5-2-4, Ardmore (23-14) 2-6-2 (Randolph (31-4) wins series 2-1)
Corner 16-11, Wenonah (13-7) 0-0 (Corner (25-18) wins series 2-0)
Pleasant Grove 7-3, Ramsay (22-12) 5-0) (Pleasant Grove (18-21) wins series 2-0)

CLASS 6A
Hillcrest-Tuscaloosa 9-19, Wetumpka (17-17) 1-3 (Hillcrest-Tuscaloosa (32-9) wins series 2-0)
Chilton County 14-7-13, Park Crossing (20-12) 3-9-1 (Chilton County (21-12) wins series 2-1)
Opelika 10-8, Dothan (8-20) 0-0 (Opelika (24-11) wins series 2-0)
Benjamin Russell 5-2-2, Northview (29-10) 3-11-1 
(Benjamin Russell (22-9) wins series 2-1)
Hueytown 11-4-8 , McAdory 1-5-4 (Hueytown (33-5) wins series 2-1)
Northridge 2-15-9, Pelham (10-28) 4-0-4 (Northridge (22-13) wins series 2-1)
Robertsdale 11-13, Citronelle (12-19) 1-1 (Robertsdale (27-11) wins series 2-0)
Baldwin County 5-6-7, Saraland (25-15) 6-2-6 
(Baldwin County (19-14) wins series 2-1)

Scottsboro 2-10-3, Arab (20-19) 3-2-1 (Scottsboro (24-19) wins series 2-1)
Southside-Gadsden 0-11-4, Brewer (17-16) 1-0-2 (Southside-Gadsden (26-11) wins series 2-1)
Walker 3-9, Pinson Valley (22-18) 1-4 (Walker (25-12) wins series 2-0)
Clay-Chalkville 4-1-6, Gardendale (25-12) 0-16-2 (Clay-Chalkville (19-16) wins series 2-1)
Hartselle 3-10, Florence (31-15) 2-9 (Hartselle (33-18) wins series 2-0)
Cullman 3-13, Muscle Shoals (29-10) 2-4 (Cullman (35-9) wins series 2-0)
Oxford 6-6, Briarwood Christian 0-2 (Oxford (34-8) wins series 2-0)
Homewood 5-2, Pell City (21-18) 3-1 (Homewood (18-12) wins series 2-0)

 

Trending Stories