AHSAA All-Star basketball rosters released

Sports
Data pix.

Rosters for the AHSAA North-South All-Star boys and girls basketball games have been announced.

Each team is comprised of rising seniors and once again our local teams are well represented. The games are set for July 14 in Montgomery.

ROSTERS

NORTH GIRLS ALL-STARS

Emma Dempsey, Belgreen

Allasha Dudley, Anniston

Hadley Hamilton, Collinsville

Hallie Holmes, Susan Moore

Camille Jenkins, Gadsden City

Jada Knight, Hoover

Kyra Long, Hazel Green

Saniah Parker, Mae Jemison

Amiya Payne, Hewitt-Trussville

Sara Puckett, Muscle Shoals

Jirah Rogers, East Limestone

Katie Thomas, Phil Campbell

Jenna Walker, Priceville

Toni West, Cold Springs

Randrea Wright, Carver-Birmingham

COACHES: Craig Thomas, Phil Campbell; Walter Hicks, Pleasant Grove; Brant Llewellyn, Lauderdale County, administrative

SOUTH GIRLS ALL-STARS

Renijah Brown, Marbury

Kaitlyn Bryant, Opelika

Johnsharia Clement, Pike Road

Crystin Guy, Baker

Skye Harris, Pike Road

Nina Johnson, Brewbaker Tech

Allie Kelley, Straughn

Tierra Kimbrough, Clarke County

MG Lymon, Foley

Sanola Mixon, McGill-Toolen

Gabby Perkins, Brantley

Kaitlin Peterson, Eufaula

Bre-Anna Rhodes, Carver-Montgomery

Karoline Striplin, Geneva County

Nya Valentine, McGill-Toolen

COACHES: Carolyn Wright, Central-Phenix City; Sally Jeter, Foley; Nigel Card, St. James, administrative

NORTH BOYS ALL-STARS

Brody Baker, White Plains

Trinity Bell, Albertville

Jordan Chatman, Center Point

Jaylon Clements, Skyline

Cameron Crawford, Spain Park

Chandler Dyas, Russellville

Dequarrian Ezell, Huffman

D.J. Fairley, Hoover

Jahwann Fields, Lee-Huntsville

Luke Guyette, Huntsville

Damariee Jones, Midfield

Ga'Quincy McKinstry, Pinson Valley

KeShawn Murphy, Ramsay

Brody Peebles, Hartselle

Braden Ray, Red Bay

COACHES: Justin Taylor, West Limestone; Torriana Brown, Anniston; Brant Llewellyn, administrative

SOUTH BOYS ALL-STARS

Jamal Albritton, Lee-Montgomery

Rashaad Coleman, Florala

J.D. Davison, Calhoun

Kintavious Dozier, Lanett

Jordan Dubose-Bell, Williamson

Randiez Eason, Dadeville

Darrius Ellis, Dallas County

Brandon Howard, Opelika

Riley Leonard, Fairhope

Jarvis Moss, Selma

Jailyn Murray, LeFlore

Donovan Pearman, Smiths Station

Dawson Sarblah, Greenville

DeWaun Stubbs, Autaugaville

RayQuan Taylor, Carver-Montgomery

COACHES: Jazmin Mitchell, Sumter Central; Joseph Turman, Florala; Nigel Card, St. James, administrative

Trending Stories