Monday’s Regional Action From Wallace State and Jacksonville State

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.

AHSAA Boys Regional Tournaments

Class 1A

Central Regional

Finals

Akron vs. Sunshine (23-4), Wed., Feb. 18, 7 p.m.

Northwest Regional

Finals

Phillips (24-5) vs. South Lamar, Tues., Feb. 17, 7 p.m.

South Regional

Finals

A.L. Johnson vs. Georgiana, Tues., Feb. 17, 7 p.m.

Northeast Regional

Finals

Sacred Heart (23-8) vs. Talladega County Central (21-10), Tues., Feb. 17, 7 p.m.

 

Class 2A

Central Regional

Finals

LaFayette vs. Francis Marion, Wed., Feb. 18, 11 a.m.

 

Northwest Regional

Finals

Tanner (13-13) 47,  Altamont 41

 

South Regional

Finals

Elba 55, New Brockton 48 (South State tournament Qualifer)

 

Northeast Regional

Finals

Fyffe (11-14) vs. Vincent (21-9), Tues., Feb. 17, 3 p.m.

 

Class 3A

Central Regional

Midfield vs. Greene County, Tuesday, 10:30 a.m.

Aliceville vs. Montgomery Academy, Tuesday, 1:30 p.m.

Finals

Thursday, Feb. 19, 7 p.m.

 

Northwest Regional

Finals

Madison Academy vs. Winfield (23-7), Wednesday, Feb. 18, 3 p.m.

 

South Regional

Finals

Pike County (20-6) vs. Excel (20-6), Wednesday, Feb. 18, 3 p.m.

 

Northeast Regional

Piedmont 65, Plainview 48

Westbrook Christian 76, Brindlee Mountain 45

Finals

Piedmont (20-11) vs. Westbrook Christian (22-7), Thursday, Feb. 19, 3 p.m.

 

Class 4A

Central Regional

Bibb County (25-9) 43, Leeds (11-18) 30

Handley 65, Holt 64

Finals

Bibb County (25-9) vs. Handley (24-5), Thursday, Feb. 19, 3 p.m.

 

Northwest Regional

Finals

West Limestone (29-3) vs. East Lawrence (17-9), Wednesday, Feb. 18, 11 a.m.

 

South Regional

Finals

St. James (22-8) vs. Straughn (20-8), Wednesday, Feb. 18, 11 a.m.

 

Northeast Regional

Finals

Westminster Christian (20-11) vs. White Plains (25-7), Wednesday, Feb. 18, 3 p.m.

 

Class 5A

Central Regional

Dallas County (23-5) 66, Talladega (31-3) 57

Sumter Central 68, Central-Tuscaloosa 46

Finals

Dallas County (23-5) vs. Sumter Central (24-9), Thursday, Feb. 19, 11 a.m.

 

Northwest Regional

Parker 50, Columbia 40

Ramsay 60, St. John Paul II 39

Finals

Parker (22-7) vs. Ramsay (27-5), Wednesday, Feb. 18, 7p.m.

 

South Regional

Greenville 75, B.C. Rain 45

Faith Academy 99, Vigor 57, Monday, 1:30 p.m.

Finals

Greenville vs. Faith Academy, Wednesday, Feb. 18, 7p.m.

 

Northeast Regional

J.O. Johnson 70, Anniston 45

Butler 73,  Alexandria 68

Finals

J.O. Johnson (12-15) vs. Butler (10-18), Thursday, Feb. 19, 11 a.m.

 

Class 6A

Central Regional

Finals

Homewood (27-7) vs. Paul Bryant (25-8), Wed., Feb. 18, 3 p.m.

 

Northwest Regional

Finals

Cullman vs. Lee-Huntsville, Tues., Feb. 17, 3 p.m.

 

South Regional

Finals

Carver-Montgomery (25-4) vs. Spanish Fort (26-7), Tues., Feb. 17, 3 p.m.

 

Northeast Regional

Finals

Shades Valley (13-16) vs. Woodlawn (24-7), Wed., Feb. 18, 11 a.m.

 

Class 7A

Central Regional

Finals

Lee-Montgomery vs. Central-Phenix City, Tues., Feb. 17, 6 p.m.

Northwest Regional

Finals

Sparkman vs. Hoover, Tues., Feb. 17, 11 a.m.

South Regional

Finals

Theodore (27-4) vs. McGill-Toolen, Tues., Feb. 17, 11 a.m.

Northeast Regional

Finals

Mountain Brook (25-7) vs. Gadsden City (24-5), Tues., Feb. 17, 11 a.m.

 

 

 

AHSAA Girls Regional Tournaments

Class 1A

Central Regional

Finals

Sunshine vs. Keith (25-5), Wed., Feb. 18, 5 p.m.

Northwest Regional

Finals

Decatur Heritage vs. Berry, Tues., Feb. 17, 7 p.m.

South Regional

Finals

Brantley (26-2) vs. Pleasant Home (20-8), Tues., Feb. 17, 5 p.m.

Northeast Regional

Finals

Woodville (22-3) vs. Spring Garden (31-2), Tues., Feb. 17, 5 p.m.

 

Class 2A

Central Regional

Finals

Lanett (16-12) vs. Holy Spirit, Wed., Feb. 18, 9 a.m.

Northwest Regional

Finals

Red Bay (23-9) 59, Cold Springs 49

South Regional

Finals

Geneva County 62, Samson 37

Northeast Regional

Finals

Fyffe (14-13) vs. Section (21-6), Tues., Feb. 17, 1 p.m.

 

Class 3A

Central Regional

Midfield vs. Prattville Christian, Tuesday, 9 a.m.

Aliceville vs. Montgomery Academy, Tuesday, noon

Finals

Thursday, Feb. 19, 5 p.m.

 

Northwest Regional

Finals

Lauderdale County (36-0) vs. Madison Academy (21-14), Wednesday, Feb. 18, 1 p.m.

 

South Regional

Finals

Barbour County (18-9) vs. Abbeville (18-10), Wednesday, Feb. 18, 1 p.m.

 

Northeast Regional

Plainview 58, Glencoe 54

Pisgah 67, Ashville 62

Finals

Plainview (26-6) vs. Pisgah (26-6), Wednesday, Feb. 18, 3 p.m.

 

Class 4A

Central Regional

Sipsey Valley 52, Childersburg 36

Munford 53, Montevallo (25-8)  49

Finals

Sipsey Valley (29-4) vs. Munford (18-8), Thursday, Feb. 19, 1 p.m.

 

Northwest Regional

Finals

Deshler (29-2) vs. Danville (21-10), Wednesday, Feb. 18, 9 a.m.

 

South Regional

Finals

Clarke County (25-6) vs. UMS-Wright, Wednesday, Feb. 18, 9 a.m.

 

Northeast Regional

Finals

Locust Fork (19-11) vs. Jacksonville (27-4), Wednesday, Feb. 18, 1 p.m.

 

Class 5A

Central Regional

Talladega (20-9) 49, Demopolis (23-8) 44

Central-Tuscaloosa (29-4) 50, Sumter Central 38

Finals

Talladega (20-9) vs. Tuscaloosa Central (29-4), Thursday, Feb. 19, 9 a.m.

 

Northwest Regional

Ramsay 58, Fairview 35

Wenonah 65, Lawrence County 63

Finals

Ramsay (16-7) vs. Wenonah (27-3), Wednesday, Feb. 18, 5 p.m.

 

South Regional

Brewbaker Tech 51, Charles Henderson 43

Vigor 63, Faith Academy 58

Finals

Brewbaker Tech vs. Vigor (20-8), Wednesday, Feb. 18, 5 p.m.

 

Northeast Regional

Anniston 54, Madison County 49

Springville 36, Boaz 34

Finals

Anniston (26-8) vs. Springville (17-10), Thursday, Feb. 19, 9 a.m.

 

Class 6A

Central Regional

Finals

Homewood vs. Selma (24-6), Wed., Feb. 17, 3 p.m.

Northwest Regional

Finals

Austin (27-4) vs. Lee-Huntsville, Tues., Feb. 17, 1 p.m.

South Regional

Finals

Blount (16-8) vs. LeFlore (24-6), Tues., Feb. 17, 1 p.m.

Northeast Regional

Finals

Fort Payne (29-3) vs. Shades Valley (20-7), Wed., Feb. 18, 9 a.m.

 

Class 7A

Central Regional

Finals

Jeff Davis (28-4) vs. Central-Phenix City, Tues., Feb. 17, 4 p.m.

Northwest Regional

Finals

Hoover vs. Hazel Green, Tues., Feb. 17, 9 a.m.

South Regional

Finals

Murphy vs. McGill-Toolen, Tues., Feb. 17, 9 a.m.

Northeast Regional

Finals

Gadsden City (34-4) vs. Huntsville (31-3), Tues., Feb. 17, 11 a.m.

Notice: you are using an outdated browser. Microsoft does not recommend using IE as your default browser. Some features on this website, like video and images, might not work properly. For the best experience, please upgrade your browser.