Come see us Friday to donate to Kids To Love’s Pack the Backpacks supply drive!

Boy’s Area Round Basketball

2014 Boys Area Basketball Scores

SEMIFINAL RESULTS

Class 1A
Area 1
Fruitdale 66, McIntosh 59
St. Luke’s Episcopal 54, J.U. Blacksher 35
Area 2
Pleasant Home 68, Kinston 66
Geneva County 59, Florala 47
Area 3
J.F. Shields 63, Georgiana 61
Brantley 79, McKenzie 46
Area 4
John Essex 65, Linden 63
Sunshine 92, A.L. Johnson 66
Area 5
Autaugaville 75, Maplesville 52
Keith 90, Ellwood Christian 52
Area 6
No scores reported

Area 7
Westminster Oak Mountain 65, Winterboro 55
Talladega Co. Central 75, Fayetteville 35
Area 8
Holy Spirit 74, Pickens County 54
South Lamar 76, Hubbertville 52
Area 9
Shades Mountain Christian 79, Parkway Christian 48
Jefferson Christian 71, Southeastern 59
Area 10
Collinsville 71, Coosa Christian 33
Spring Garden 57, Cedar Bluff 51
Area 11
Skyline 76, Paint Rock Valley 60
Woodville 82, Whitesburg Christian 58
Area 12
Ragland 69, Donoho 43
Sacred Heart 77, Faith Christian 50
Area 13
Sumiton Christian 50, Lynn 39
Parrish 84, Marion County 46
Area 14
Decatur Heritage 71, Addison 55
Falkville 60, Saint Bernard 28
Area 15
Phillips 78, Hackleburg 42
Belgreen 53, Tharptown 41
Area 16
R.A. Hubbard 53, Athens Bible 33
Covenant Christian 50, Shoals Christian 42

Class 2A
Area 1
Leroy 74, Mobile Christian 61
Washington County 55, Flomaton 40
Area 2
Goshen 65, New Brockton 54
Elba 69, Zion Chapel 44
Area 3
Houston Academy 56, Providence Christian 56
Houston County 73, Cottonwood 54
Area 4
Wicksburg 45, Ariton 38
Samson 54, G.W. Long 52
Area 5
Choctaw County 51, Millry 49
Southern Choctaw 83, Sweet Water 45
Area 6
Calhoun 73, Central-Hayneville 56
Luverne 66, Highland Home 22
Area 7
Aliceville 74, Hale County 57
R.C. Hatch 65, Francis Marion 63
Area 8
Montgomery Academy 62, Isabella 32
Reeltown 66, Prattville Christian 43
Area 9
LaFayette 60, Randolph County 36
Lanett 93, Horseshoe Bend 21
Area 10
Walter Wellborn 47, Woodland 29
Ranburne 61, Ohatchee 44
Area 11
Westbrook Christian 61, West End 37
Sand Rock 62, Gaston 54
Area 12
Fyffe 59, Asbury 44
Section 53, North Sand Mountain 37
Area 13
Holy Family 53, Altamont 34
Vincent 52, Fultondale 40
Area 14
No scores reported

Area 15
Lexington 77, Sheffield 69
Tanner 66, Hatton 39
Area 16
Cherokee 48, Phil Campbell 41
Colbert Heights 65, Red Bay 40

Class 3A
Area 1
Bayside Academy 55, W.S. Neal 27
Cottage Hill Christian 57, T.R. Miller 30
Area 2
Excel 69, Southside-Selma 59
Straughn 68, Opp 43
Area 3
Geneva 56, Slocomb 47
Daleville 70, Dale County 64
Area 4
Pike County 49, Montgomery Catholic 47
Barbour County 67, Abbeville 51
Area 5
Trinity Presbyterian 70, Thorsby 39
Central Coosa 56, B.B. Comer 38
Area 6
Sipsey Valley 70, Greensboro 59
Greene County 67, Gordo 40
Area 7
Fayette County 63, American Christian 56
Holt 57, Northside 31
Area 8
No scores reported

Area 9
Cleveland 45, Glencoe 35
Ashville 62, Susan Moore 39
Area 10
Weaver 65, White Plains 55
Saks 63, Piedmont 62
Area 11
Geraldine 68, Sylvanias 53
Pisgah 79, Plainview 71
Area 12
J.B. Pennington 53, New Hope 44
Holly Pond 104, Brindlee Mountain 57
Area 13
Vinemont 45, Danville 42
Hanceville 78, Good Hope 49
Area 14
Hamilton 60, Winston County 21
Winfield 81, Cordova 36
Area 15
Westminster Christian 63, West Morgan 52
Madison Academy82, Elkmont 36
Area 16
Colbert County 63, Mars Hill Bible 58
Deshler 58, Lauderdale County 54 (OT)

Class 4A
Area 1
Escambia County 64, UMS-Wright 52
Clarke County 53, Thomasville 39
Area 2
Wilcox Central 74, Monroe County 61
Hillcrest-Evergreen 63, Andalusia 51
Area 3
Charles Henderson 70, Bullock County 58
Headland 67, Ashford 45
Area 4
Brewbaker Tech 80, Alabama Christian 54
St. James 66, B.T. Washington Magnet 56
Area 5
Beauregard 86, Clay Central 54
Dadeville 57, Handley 48
Area 6
Tallasse 49, Elmore County 47
Dallas County 60, Childersburg 47
Area 7
Calera 56, Jemison 44
Bibb County 75, West Blocton 19
Area 8
Scores not reported

Area 9
DAR 45, North Jackson 43
Madison County 62, Randolph 34
Area 10
Cleburne County 63, Munford 51
Anniston 73, Lincoln 38
Area 11
Hokes Bluff 54, Jacksonville 33
Alexandria 60, Cherokee County 52
Area 12
Sardis 55, Crossville 47
Guntersville 61, Douglas 31
Area 14
J.O. Johnson 84, Ardmore 30
Butler 56, Pope John Paul II 32
Area 15
East Lawrence 60, Priceville 50
Haleyville 51, Brooks 41
Area 16
West Limestone 62, Central-Florence 41
Wilson 55, Rogers 35

Class 5A
Area 1
St. Paul’s Episcopal 61, LeFlore 59 (OT)
Faith Academy 78, Vigor 53
Area 2
No scores reported

Area 3
Saraland 53, Citronelle 32
Jackson 59, Satsuma 29
Area 4
Russell County 72, Carroll 66
Eufaula 65, Rehobeth 47
Area 5
No scores reported
Area 6
No scores reported

Area 7
Central-Tuscaloosa 62, Brookwood 35
Paul Bryant 83, McAdory 52
Area 8
Shelby County 69, Chilton County 53
Talladega 66, Sylacauga 46
Area 9
Ramsay 71, John Carroll Catholic 46
Homewood 48, Briarwood Christian38
Area 10
Southside-Gadsden 39, Boaz 31
Etowah 69, Fort Payne 40
Area 11
Center Point 53, Moody 25
Pinson Valley 50, Springville 40
Area 12
Columbia 64, Brewer 26
Arab 71, Scottsboro 57
Area 13
Wenonah 86, Pleasant Grove 53
Parker 56, Fairfield 34
Area 14
Hayden 66, Mortimer Jordan 59
Walker 94, Curry 44
Area 15
East Limestone 63, Hartselle 34
Cullman 73, West Point 64
Area 16
Athens 81, Russellville 37
Muscle Shoals 54, Lawrence County 45

Class 6A
Area 1
Baker 54, Davidson53
Theodore 77, Alma Bryant 47
Area 2
No scores reported

Area 3
Daphne 56, Fairhope 37
Baldwin County 55, Robertsdale 49
Area 4
Northview vs. Dothan, Monday
Area 5
No scores reported

Area 6
Jeff Davis 58, Lee-Montgomery 42
Carver-Montgomery 98, Sidney Lanier 36
Area 7
Thompson 63, Prattville 54
Wetumpka 71, Stanhope Elmore 67
Area 8
Spain Park 36, Oak Mountain 33
Pelham 74, Chelsea 65
Area 9
Gadsden City 83, Pell City 42
Clay-Chalkville 60, Oxford 39
Area 10
Lee-Huntsville 74, Huntsville 34
Grissom 55, Albertville 39
Area 11
Mountain Brook 41, Vestavia Hills 33
Woodlawn 59, Shades Valley 57
Area 12
Gardendale 39, Hewitt-Trussville 35
Huffman 46, Gardendale 25
Area 13
Bessemer City 50, Hillcrest-Tuscaloosa 47
Tuscaloosa County 57, Northridge 55
Area 14
Minor 59, Jackson-Olin 56
Hoover 85, Hueytown 52
Area 15
Bob Jones 56, Sparkman 40
Hazel Green 56, Buckhorn 48
Area 16
Decatur 60, Florence 49
James Clemens 61, Austin 47

Courtesy: AHSAA