7:30-9pm: First Baptist Church presents “The Living Christmas Tree”

Final ASWA Basketball Poll Of The Season

High School Basketball

ASWA Basketball Rankings
BOYS
CLASS 6A
1. Carver-Montgomery (21-1)
2. Lee-Huntsville (28-3)
3. Murphy (22-6)
4. McGill-Toolen (21-6)
5. Hoover (26-4)
6. Austin (17-7)
7. Thompson (25-4)
8. Smiths Station (23-5)
9. Hillcrest-Tuscaloosa (19-8)
10. Mountain Brook (23-6)
Others nominated: Blount (18-6), Central-Phenix City (19-6), Clay-Chalkville (21-6), Gadsden City (16-9), Hazel Green (21-8), Jeff Davis (20-8), Oxford (22-6), Sparkman (23-7).

CLASS 5A
1. Wenonah (27-2)
2. Paul Bryant (25-3)
3. Sumter Central (20-4)
4. Jackson (22-2)
5. Shelby County (25-5)
6. Central-Tuscaloosa (21-6)
7. Athens (21-7)
8. Homewood (23-6)
9. Talladega (20-9)
10. St. Paul’s (18-7)
Others nominated: Center Point (21-6), Columbia (18-9), Parker (15-6), Spanish Fort (23-5), Sylacauga (20-8), West Point (20-9).

CLASS 4A
1. Dallas County (22-5)
2. Brewbaker Tech (18-5)
3. Wilcox Central (18-4)
4. Monroe County (18-4)
5. Carbon Hill (20-8)
6. Madison County (21-5)
7. J.O. Johnson (16-11)
8. Brooks (23-7)
9. Douglas (19-7)
10. Childersburg (18-11)
Others nominated: Charles Henderson (16-6), Dadeville (18-8), Dora (16-7), Fairview (20-9), Handley (21-7), Hillcrest-Evergreen (14-6).

CLASS 3A
1. Greensboro (23-2)
2. Mars Hill Bible (23-5)
3. Midfield (17-9)
4. West Morgan (23-5)
5. Leeds (17-9)
6. Barbour County (17-7)
7. Geraldine (21-7)
8. Daleville (25-2)
9. Bayside Academy (22-7)
10. Trinity (19-4)
Others nominated: Glencoe (18-9), Holly Pond (21-5), Madison Academy (16-12), Saks (21-5), Sipsey Valley (23-6), Southside-Selma (18-9), Straughn (18-5).

CLASS 2A
1. Washington County (18-1)
2. Lanett (20-5)
3. Tanner (21-4)
4. Vincent (20-6)
5. R.C. Hatch (16-7)
6. Westbrook Christian (23-4)
7. Houston Academy (22-6)
8. Section (18-8)
9. Francis Marion (16-10)
10. Wicksburg (19-7)
Others nominated: Elba (20-4), Luverne (18-9), North Sand Mountain (18-10), Prattville Christian (20-9).

CLASS 1A
1. St. Jude (21-6)
2. Collinsville (24-3)
3. Parrish (24-1)
4. Keith (17-10)
5. Cedar Bluff (19-7)
6. Ragland (22-6)
7. Linden (20-2)
8. Marion County (22-5)
9. St. Luke’s (19-9)
10. Skyline (19-7)
Others nominated: Autaugaville (15-5), Brantley (15-5), Phillips-Bear Creek (22-6), Pickens County (15-7), Sacred Heart (21-5), Sumiton Christian (20-6).

GIRLS 

CLASS 6A
1. Sparkman (29-0)
2. Shades Valley (27-1)
3. Hoover (21-4)
4. Blount (24-4)
5. Bob Jones (27-4)
6. Huntsville (24-6)
7. Murphy (23-4)
8. Mountain Brook (20-5)
9. Carver-Montgomery (21-2)
10. Austin (20-7)
Others nominated: Buckhorn (22-8), Clay-Chalkville (25-4), Davidson (18-7), Jeff Davis (21-7),Lee-Montgomery (21-7),Opelika (19-7).
 
CLASS 5A
1. Brewer (27-1)
2. Center Point (20-9)
3. Faith Academy (23-4)
4. Wenonah (24-5)
5. Valley (24-2)
6. Sylacauga (24-3)
7. Fairfield (18-8)
8. Central-Tuscaloosa (21-5)
9. East Limestone (22-7)
10. Carroll (23-5)
Others nominated: Athens (14-13), Cullman (15-10), Hayden (23-5), Jackson (19-4),Lawrence County (22-6).
 
CLASS 4A 
1. Oneonta (25-4)
2. UMS-Wright (24-3)
3. Clarke County (22-3)
4. Brewbaker Tech (19-1)
5. Jacksonville (22-5)
6. Anniston (25-4)
7. Madison County (20-6)
8. Douglas (22-8)
9. Randolph (20-4)
10. Cherokee County (21-6)
Others nominated: Calera (17-8),Carbon Hill (23-6),Childersburg (16-8),St. James (22-4).
 
CLASS 3A 
1. Mars Hill Bible (23-6)
2. Lauderdale County (26-5)
3. Madison Academy (22-8)
4. Pisgah (18-7)
5. Midfield (16-10)
6. Deshler (21-7)
7. Holly Pond (23-5)
8. Ashville (24-3)
9. Straughn (27-2)
10. Danville (22-8)
Others nominated: Abbeville (17-6), Clements (16-12),Good Hope (18-12), Greensboro (18-6),Opp (18-3),Piedmont (23-6).
 
CLASS 2A 
1. Woodland (27-2)
2. Prattville Christian (28-0)
3. North Sand Mountain (26-3)
4. Lexington (25-6)
5. Red Bay (24-3)
6. Providence Christian (22-3)
7. Cold Springs (18-7)
8. Ariton (21-1)
9. Sand Rock (18-8)
10. Flomaton (21-2)
Others nominated: Lamar County (16-5), Montgomery Academy (15-10).

CLASS 1A 
1. St. Luke’s (24-1)
2. R.A. Hubbard (16-5)
3. Covenant Christian (23-3)
4. Lynn (26-1)
5. Marengo (15-2)
6. Brantley (18-6)
7. Ragland (20-7)
8. Keith (24-3)
9. Falkville (17-3)
10. Collinsville (21-5)
Others nominated: Berry (22-5), Geneva County (21-3), Holy Spirit (21-6), Notasulga (16-7), Skyline (18-8),Winterboro (25-3).

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 968 other followers