Come see us Friday to donate to Kids To Love’s Pack the Backpacks supply drive!

High School Basketball Rankings For January 31st

High School Basketball

Here are the latest ASWA high school basketball rankings for January 31st:

GIRLS
CLASS 6A 
1. Sparkman (27-0)
2. Shades Valley (27-1)
3. Hoover (19-4)
4. Blount (24-4)
5. Bob Jones (25-4)
6. Huntsville (22-6)
7. Murphy (21-4)
8. Mountain Brook (18-5)
9. Carver-Montgomery (20-2)
10. Austin (19-6)
Others nominated: Buckhorn (20-7), Clay-Chalkville (24-3), Davidson (18-6), Jeff Davis (20-7),Lee-Montgomery (19-6).
 
CLASS 5A 
1. Brewer (24-1)
2. Center Point (18-9)
3. Faith Academy (22-4)
4. Wenonah (24-5)
5. Valley (21-2)
6. Sylacauga (21-3)
7. Fairfield (17-8)
8. Central-Tuscaloosa (20-4)
9. Carroll (22-4)
10. Athens (13-12)
Others nominated: Cullman (14-9), Hayden (19-5), Jackson (17-4), Lawrence County (20-6).
 
CLASS 4A 
1. Oneonta (23-3)
2. UMS-Wright (22-3)
3. Clarke County (21-3)
4. Jacksonville (20-4)
5. Brewbaker Tech (18-1)
6. Anniston (24-4)
7. Madison County (18-6)
8. Randolph (20-3)
9. Douglas (21-8)
10. Cherokee County (19-6)
Others nominated: Calera (15-7),Carbon Hill (21-5),Childersburg (15-6),Locust Fork (18-8),St. James (18-4).
 
CLASS 3A 
1. Lauderdale County (25-4)
2. Mars Hill Bible (22-6)
3. Madison Academy (20-7)
4. Pisgah (16-7)
5. Midfield (16-9)
6. Deshler (19-7)
7. Holly Pond (22-4)
8. Ashville (22-3)
9. Straughn (25-2)
10. Danville (21-8)
Others nominated: Abbeville (16-5), Clements (15-12),Glencoe (17-9), Greensboro (17-6),Piedmont (20-6),Winfield (17-6).
 
CLASS 2A 
1. Woodland (26-2)
2. Prattville Christian (27-0)
3. North Sand Mountain (23-3)
4. Lexington (23-6)
5. Red Bay (21-3)
6. Cold Springs (17-6)
7. Providence Christian (19-3)
8. Ariton (21-1)
9. Sand Rock (18-6)
10. Flomaton (19-2)
Others nominated: Aliceville (18-4), Fyffe (16-8), Lamar County (14-4), Montgomery Academy (14-9),R.C. Hatch (13-3).
 
CLASS 1A 
1. St. Luke’s (22-1)
2. Covenant Christian (22-3)
3. R.A. Hubbard (15-4)
4. Lynn (24-1)
5. Marengo (14-2)
6. Brantley (17-6)
7. Ragland (19-5)
8. Winterboro (25-2)
9. Keith (22-3)
10. Falkville (17-2)
Others nominated: Berry (21-4), Collinsville (20-4), Geneva County (19-3), Holy Spirit (20-6), Notasulga (15-6),Skyline (17-7).
 
AISA 
1. Lee-Scott (20-3)
2. Glenwood (22-3)
3. Lakeside (24-5)
4. Evangel Christian (18-6)
5. Sparta Academy (17-4)
6. Tuscaloosa Academy (20-6)
7. Marengo Academy (21-2)
8. Wilcox Academy (16-5)
9. Coosa Valley (16-4)
10. Autauga Academy (20-2)
Others nominated: Ashford Academy (17-10),Fort Dale Academy (14-8),Hooper Academy (15-11),Pickens Academy (16-3).

BOYS
CLASS 6A
1. Carver-Montgomery (20-1)
2. Lee-Huntsville (27-3)
3. Hoover (26-2)
4. Thompson (24-3)
5. Murphy (21-6)
6. McGill-Toolen (19-6)
7. Jeff Davis (20-7)
8. Mountain Brook (22-5)
9. Austin (15-6)
10. Hillcrest-Tuscaloosa (18-7)
Others nominated: Blount (18-6), Hazel Green (19-7), Opelika (16-8), Oxford (21-6), Smiths Station (21-5), Sparkman (22-6).
 
CLASS 5A
1. Wenonah (25-1)
2. Paul Bryant (24-3)
3. Sumter Central (18-4)
4. Jackson (21-2)
5. Shelby County (23-5)
6. Central-Tuscaloosa (17-6)
7. Athens (19-7)
8. St. Paul’s (16-6)
9. Talladega (19-8)
10. Homewood (21-6)
Others nominated: Columbia (17-8), Parker (15-5), Southside-Gadsden (16-5), Spanish Fort (21-5).
 
CLASS 4A
1. Dallas County (21-5)
2. Brewbaker Tech (18-5)
3. Wilcox Central (17-4)
4. Madison County (19-4)
5. J.O. Johnson (16-9)
6. Monroe County (17-4)
7. Brooks (21-6)
8. Carbon Hill (17-8)
9. Childersburg (17-9)
10. Douglas (18-7)
Others nominated: Charles Henderson (14-6), Dadeville (16-8), Dora (15-7), Hillcrest-Evergreen (13-6), Hokes Bluff (16-8).
 
CLASS 3A
1. Greensboro (21-2)
2. West Morgan (22-4)
3. Midfield (16-9)
4. Mars Hill Bible (22-5)
5. Geraldine (19-6)
6. Barbour County (17-6)
7. Leeds (16-9)
8. Bayside Academy (21-6)
9. Daleville (23-2)
10. Trinity (17-4)
Others nominated: American Christian (17-6), Holly Pond (19-5), Sipsey Valley (21-5), Southside-Selma (17-8), Straughn (16-5), White Plains (22-5).
 
CLASS 2A
1. Tanner (19-2)
2. Washington County (16-1)
3. Vincent (20-5)
4. R.C. Hatch (16-6)
5. Lanett (20-5)
6. Westbrook Christian (22-3)
7. Elba (20-3)
8. Houston Academy (19-6)
9. Wicksburg (18-6)
10. Section (15-8)
Others nominated: Francis Marion (15-10), Luverne (16-8), North Sand Mountain (17-8), Prattville Christian (20-8).
 
CLASS 1A
1. St. Jude (21-5)
2. Collinsville (23-2)
3. Parrish (23-1)
4. Keith (17-9)
5. Linden (19-1)
6. Cedar Bluff (17-7)
7. Ragland (19-6)
8. Marion County (19-5)
9. St. Luke’s (17-9)
10. Skyline (18-6)
Others nominated: Autaugaville (15-5), Brantley (14-5), Phillips-Bear Creek (20-6), Pickens County (14-6), Sacred Heart (20-5), Sumiton Christian (19-6).
 
AISA
1. Glenwood (24-2)
2. Lee-Scott (18-2)
3. Kingwood (20-1)
4. East Memorial (24-2)
5. Evangel Christian (16-8)
6. Macon-East (16-6)
7. Tuscaloosa Academy (19-7)
8. Lyman Ward (16-3)
9. Fort Dale Academy (16-6)
10. Patrician (18-9)
Others nominated: Ashford Academy (19-7), Cornerstone (12-4), Eastwood (16-9), Escambia Academy (15-5), Morgan Academy (20-7).