LIVE: Watch 4:30-7am news on WHNT News 19

ASWA High School Basketball Poll For January 24th

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.
High School Basketball

BOYS
CLASS 6A
1. Hoover (24-1)
2. Mountain Brook (21-3)
3. McGill-Toolen (18-4)
4. Carver-Montgomery (16-1)
5. Lee-Huntsville (26-3)
6. Hazel Green (17-6)
7. Murphy (20-5)
8. Thompson (22-3)
9. Opelika (14-7)
10. Austin (14-6)
Others nominated: Hillcrest-Tuscaloosa (16-7), Jeff Davis (17-7), Minor (14-8), Sparkman (21-4).
 
CLASS 5A
1. Wenonah (23-1)
2. Paul Bryant (23-3)
3. Sumter Central (17-4)
4. Homewood (20-4)
5. Jackson (19-2)
6. Shelby County (19-5)
7. Sylacauga (16-6)
8. Parker (14-3)
9. Central-Tuscaloosa (15-6)
10. Spanish Fort (21-3)
Others nominated: Athens (16-7), Center Point (18-4), Cullman (18-7), Southside-Gadsden (15-5), West Point (15-8).
 
CLASS 4A
1. Madison County (16-3)
2. Dallas County (19-5)
3. Douglas (18-4)
4. Brooks (19-5)
5. Brewbaker Tech (16-5)
6. Hokes Bluff (16-5)
7. Dadeville (15-6)
8. Monroe County (17-3)
9. Wilcox Central (15-4)
10. J.O. Johnson (15-8)
Others nominated: Carbon Hill (15-7), Charles Henderson (12-5), Childersburg (15-8), Dora (13-6), Fairview (17-6), Handley (17-5), Hillcrest-Evergreen (12-5).
 
CLASS 3A
1. Greensboro (18-2)
2. Midfield (15-8)
3. Daleville (21-1)
4. West Morgan (19-4)
5. Leeds (15-8)
6. Geraldine (17-6)
7. Holly Pond (18-4)
8. Mars Hill Bible (19-5)
9. Barbour County (14-6)
10. Sipsey Valley (19-4)
Others nominated: American Christian (14-5), Bayside Academy (19-6), Southside-Selma (16-7), Trinity (14-4).
 
CLASS 2A
1. Tanner (15-2)
2. Westbrook Christian (20-2)
3. Lanett (19-3)
4. Washington County (13-1)
5. Vincent (18-5)
6. R.C. Hatch (14-6)
7. Houston Academy (17-5)
8. Section (14-6)
9. Francis Marion (15-8)
10. Elba (17-3)
Others nominated: Cold Springs (13-7), Luverne (15-7), North Sand Mountain (15-7), Wicksburg (16-6).
 
CLASS 1A
1. St. Jude (18-5)
2. Keith (16-8)
3. Collinsville (21-2)
4. Parrish (20-1)
5. Linden (16-1)
6. Marion County (15-4)
7. Brantley (12-3)
8. R.A. Hubbard (12-2)
9. Pickens County (11-5)
10. Skyline (15-5)
Others nominated: Autaugaville (14-4), Cedar Bluff (14-7), Phillips-Bear Creek (16-5), Ragland (16-6), St. Luke’s (16-9), Sumiton Christian (17-5).
 
GIRLS
CLASS 6A 
1. Sparkman (24-0)
2. Shades Valley (22-1)
3. Hoover (16-4)
4. Blount (22-4)
5. Huntsville (22-4)
6. Bob Jones (23-4)
7. Murphy (19-4)
8. Mountain Brook (16-5)
9. Buckhorn (19-6)
10. Carver-Montgomery (17-2)
Others nominated: Austin (17-6), Clay-Chalkville (22-2), Davidson (16-6), Jeff Davis (17-7), Lee-Montgomery (18-5), Opelika (18-3).

CLASS 5A 
1. Brewer (21-1)
2. Center Point (17-7)
3. Faith Academy (20-4)
4. Wenonah (22-3)
5. Valley (18-2)
6. Fairfield (16-6)
7. Sylacauga (18-3)
8. Central-Tuscaloosa (18-4)
9. Carroll (20-4)
10. Sumter Central (16-4)
Others nominated: Athens (10-12), Cullman (13-9), East Limestone (20-5), Hayden (16-5), Jackson (15-4).

CLASS 4A 
1. Oneonta (21-3)
2. UMS-Wright (20-3)
3. Clarke County (21-2)
4. Jacksonville (18-4)
5. Anniston (24-3)
6. Randolph (19-2)
7. Brewbaker Tech (16-1)
8. Douglas (19-6)
9. Madison County (16-5)
10. Cherokee County (17-4)
Others nominated: Ashford (17-9), Calera (14-6), Carbon Hill (18-5), Childersburg (14-5), Locust Fork (18-5), St. James (18-4).

CLASS 3A 
1. Lauderdale County (23-4)
2. Mars Hill Bible (19-6)
3. Pisgah (16-5)
4. Madison Academy (17-7)
5. Midfield (14-8)
6. Deshler (17-6)
7. Holly Pond (19-4)
8. Ashville (20-2)
9. Straughn (22-1)
10. Glencoe (16-7)
Others nominated: Abbeville (14-5), Clements (11-11), Danville (19-7), Greensboro (14-7), Piedmont (18-6), Winfield (14-5).

CLASS 2A 
1. Woodland (22-2)
2. Prattville Christian (24-0)
3. North Sand Mountain (19-3)
4. Lexington (19-6)
5. Cold Springs (15-5)
6. Red Bay (13-3)
7. Providence Christian (17-3)
8. Ariton (18-1)
9. Sand Rock (16-5)
10. Lanett (12-8)
Others nominated: Flomaton (16-2), Fyffe (14-7), Lamar County (10-4), Montgomery Academy (12-8), R.C. Hatch (11-3).

CLASS 1A 
1. St. Luke’s (21-1)
2. Covenant Christian (20-3)
3. R.A. Hubbard (11-3)
4. Marengo (14-1)
5. Lynn (21-1)
6. Brantley (14-5)
7. Ragland (18-4)
8. Winterboro (22-1)
9. Keith (21-3)
10. Falkville (17-1)
Others nominated: Berry (20-3), Collinsville (18-4), Geneva County (17-3), Holy Spirit (17-6), Notasulga (12-6), Skyline (14-6).