2012 Volleyball Super Regional Pairings – 1st Round

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.

North Super-Regional at Huntsville (Von Braun Center)
CLASS 1A
Spring Garden (29-18) vs. South Lamar (23-6), 9 a.m.
Brilliant (15-16) vs. Athens Bible (24-8), 9 a.m.
Tharptown (5-14) vs. Addison (50-4), 10:15 a.m.
Coosa Christian vs. Covenant Christian (13-7), 10:15 a.m.
Holy Spirit Catholic vs. Cedar Bluff (29-18), 11:30 a.m.
Whitesburg Christian (17-15) vs. Lynn (26-13), 11:30 a.m.
Meek (17-22) vs. Phillips (9-14), 12:45 p.m.
Waterloo (11-13) vs. Ragland (17-16)l, 12:45 p.m.

CLASS 2A
West End (28-22) vs. Woodland (18-0), 3 p.m.
Fultondale (5-16) vs. Ider, 3 p.m.
Hatton vs. Cold Springs (25-13), 4:15 p.m.
Ohatchee (18-16) vs. Colbert Heights, 4:15 p.m.
Ranburne (8-17) vs. Sand Rock (33-10), 5:30 p.m.
Fyffe vs. Altamont (14-4), 5:30 p.m.
Oakman (16-18) vs. Lexington (39-9), 6:45 p.m.
Cherokee (3-31) vs. Pleasant Valley (14-33), 6:45 p.m.

CLASS 3A
Good Hope (19-26) vs. Ashville (35-7), 9 a.m.
Saks (29-8) vs. Winston County (34-20), 9 a.m.
West Morgan (30-24) vs. Plainview (62-2), 10:15 a.m.
New Hope vs. Deshler (40-9), 10:15 a.m.
Susan Moore vs. Danville (37-17), 11:30 a.m.
Cordova vs. Piedmont (32-14), 11:30 a.m.
Geraldine vs. Madison Academy (36-12), 12:45 p.m.
Mars Hill Bible (26-13) vs. Holly Pond, 12:45 p.m.

CLASS 4A
Randolph vs. Oneonta (12-14), 3 p.m.
Lincoln vs. Pope John Paul II Catholic (34-22), 3 p.m.
Priceville (27-26) vs. Jacksonville (33-16), 4:15 p.m.
Crossville vs. Wilson (41-8), 4:15 p.m.
Fairview (5-3) vs. Madison County (65-5), 5:30 p.m.
Ardmore (26-14) vs. Cleburne County (13-19), 5:30 p.m.
Alexandria vs. Haleyville (21-24), 6:45 p.m.
Central-Florence (24-20) vs. Guntersville (59-12), 6:45 p.m.

CLASS 5A
Southside-Gadsden (32-22) vs. John Carroll Catholic (28-10), 9 a.m.
Sylacauga (13-21) vs. Brewer (43-20), 9 a.m.
East Limestone (21-15) vs. Pinson Valley (21-7), 10:15 a.m.
Walker vs. Lawrence County (45-16), 10:15 a.m.
Briarwood Christian (22-18) vs. Boaz (42-16), 11:30 p.m.
Arab (35-18) vs. Shelby County (19-13), 11:30 a.m.
Center Point (28-17) vs. Hartselle (41-19), 12:45 a.m.
Muscle Shoals vs. Curry (45-11), 12:45 a.m.

CLASS 6A
Oxford vs. Northridge (24-14), 3 p.m.
Minor (17-6) vs. Grissom (30-18), 3 p.m.
Buckhorn (30-13) vs. Vestavia Hills (27-17), 4:15 p.m.
Hewitt-Trussville (17-15) vs.  James Clemens (27-15), 4:15 p.m.
Tuscaloosa County (10-17) vs. Clay-Chalkville (28-14), 5:30 p.m.
Huntsville (39-9) vs. Hoover (42-13), 5:30 p.m.
Mountain Brook (32-10) vs. Bob Jones (34-11), 6:45 p.m.
Austin (21-31) vs. Gardendale (12-19), 6:45 p.m.