64 Auburn Student-Athletes Named To 2011-12 SEC First-Year Academic Honor Roll

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.

Auburn, Ala. – A total of 64 Auburn student-athletes have been named to the 2011-12 Southeastern Conference First-Year Academic Honor Roll to rank as the third most in the league, it was announced Thursday by SEC Commissioner Mike Slive.

The 2011-12 SEC First-Year Academic Honor Roll is based on grades from the 2011-12 academic calendar.

Equestrian had the most athletes earn Honor Roll distinctions with nine. They include Morgan Taylor Burns (Animal Sciences-Equine), Bailee Bussey (Pre-Business), Julianna Michele Cook (Animal Sciences – Pre-Vet), Cheyenne Cracraft (Undeclared Sciences & Math-Pre-Vet), Jennifer Delman (Pre-Exercise Science), Ariel Herrin (Pre-Public Relations), Lucy Jane Igoe (Political Science), Caitlin Moran (Undeclared Sciences & Math-Pre-Med) and Melena Smith (Animal Sciences – Pre-Vet).

Women’s swimming and diving was honored with seven selections including Erica Belcher (Pre-Exercise Science), Autumn Brown (Animal Science Production/Management), Cinzia Calabretta (Pre-Mechanical Engineering), Abigail Duncan (Animal Sciences – Pre-Vet), Megan Fonteno (Undeclared Sciences & Math-Pre-Pharmacy), Aimee Middleton (Fitness, Conditioning & Performance) and Shanna Schuelein (Psychology).

Women’s Track and Field also had seven honorees including Victoria Bernardo (Pre-Communication Disorders), Ameenah Bey Shaw (Undeclared Sciences & Math-Pre-Med), Siobhan Ford-Holland (Hotel & Restaurant Management), Daina Levy (Undeclared Sciences & Math-Pre-Med), Anna McCloskey (Fitness, Conditioning & Performance), Sarah-Beth Miville (Pre-Nursing Science) and Catherine Reaves (Pre-Business).

Men’s Track and Field had six selected with Andrew Dunkleberger (Pre-Business), Chason Farnell (Undeclared Sciences & Math-Pre-Med), Enrique Gaitan (Undeclared Sciences & Math-Pre-Med), Lucanus Grady (Architecture), Gehrig Nelson (Pre-Mechanical Engineering) and Jace Owens (Biosystems Engineering).

Baseball, Gymnastics and Women’s Cross Country had five selections each. Baseball included Tanner Cimo (Pre-Business), Eric Trey Cochran-Gill (Pre-Business), Colton Davis (Agricultural Communications), Caleb Lee Smith (Finance) and Jarred Lee Smith (Fitness, Conditioning & Performance).

Gymnastics included Brianna Guy (Pre-Exercise Science), Brittany Webster (Pre-Journalism), Caryn Kadous (Pre-Exercise Science), Kelsey Thomasson (Pre-Exercise Science) and Megan Walker (Fitness, Conditioning & Performance).

Women’s Cross Country included Catherine Allen (Pre-Chemical Engineering), Lauren Barr (Biomedical Sciences Pre-Med), Samantha Berggren (Marine Biology), Claire Cressman (International Business) and Danielle Lusk (Mathematics).

Football, Men’s Swimming and Diving, Women’s Soccer, Men’s Cross Country and Women’s Tennis had three each. Football was represented by Jaquan Bray (Pre-Business), Christopher Landrum (Pre-Business) and Patrick Young (Undeclared Sciences & Math-Pre-Med).

Men’s Swimming and Diving included Kevin Behrens (Pre-Liberal Arts), Fraser McKean (Pre-Exercise Science) and Thomas McKee (Pre-Exercise Science).

Women’s Soccer included Tatiana Coleman (Pre-Psychology), Chelsea Gandy-Cromer (Pre-Business) and Morgan Samples (Undeclared Sciences & Math-Pre-Physical Therapy).

Men’s Cross Country included Kane Grimster (Pre-Journalism), Jonathan Hardin (Undeclared Sciences & Math-Pre-Med) and Griffin Jaworski (Pre-Business).

Women’s Tennis included Emily Flickinger (Undeclared Sciences & Math-Pre-Vet), Lauren Levant (Pre-Business) and Jennifer Pfeifler (Nutrition Dietetics).

Women’s Golf was represented by Lakin Eddy (Pre-Business) and Victoria Trapani (Pre-Business) as well as Men’s Basketball’s Bernard Morena (International Business), Men’s Golf’s Jacob Mondy (Pre-Business) and Volleyball’s Kelsey Dobbs (Undeclared Sciences & Math-Pre-Pharmacy). 

Courtesy AU Media Relations