55 Alabama Student-Athletes Earn Place On SEC First-Year Academic Honor Roll

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.

Birmingham, Ala. – A total of 55 University of Alabama student-athletes representing 16 teams were named to the 2012 Southeastern Conference First-Year Academic Honor Roll, SEC Commissioner Mike Slive announced Thursday.

The women’s swimming and diving team led the Crimson Tide with seven student-athletes earning the honors.  Football and rowing followed with six each. Baseball had five recognized, while gymnastics, softball and men’s swimming and diving each had four student-athletes make the list.

Men’s basketball, women’s golf and men’s track and field each had three honorees and men’s golf, soccer, men’s tennis and women’s track and field each had two student-athletes honored. Women’s basketball and women’s tennis wrapped up Alabama’s list with one student-athlete each.

The 2012 SEC First-Year Academic Honor Roll is based on grades from the 2011-12 academic calendar year. To earn a place on the honor roll a student-athlete must have a cumulative GPA of 3.00 or above at the nominating institution, be on scholarship or a letter winner, have completed 24 semester hours of non-remedial credit at the nominating institution and have been a member of the varsity team for the sport’s entire NCAA championship segment.The Tide had 56, 48 and 87 student-athletes named to the SEC Fall, Winter and Spring Academic Honor Rolls, respectively, giving Alabama a total of 246 student-athletes on the honor roll for the 2011-12 academic year.

Name                           Sport                            Major
Austin Cole                   Baseball                       Lower Division Management
Taylor Gilbeau               Baseball                       General Health Studies

Jake Hubbard               Baseball                       Lower Division Marketing

Benjamin Moore            Baseball                       Lower Division General Business

Spencer Turnbull           Baseball                       Undecided Education

Rodney Cooper             Men’s Basketball           Pre-Business

Retin Obasohan            Men’s Basketball           Pre-Business

Levi Randolph               Men’s Basketball           Pre-Business

Aneesah Daniels           Women’s Basketball      Lower Division Management

Ha Ha Clinton-Dix          Football                                    Criminal Justice

Phillip Ely                     Football                                    Pre-Business

Ryan Kelly                    Football                                    Pre-Business

Cyrus Kouandjio            Football                                    Pre-Business

Wilson Love                  Football                                    Pre-Business

Vinnie Sunseri               Football                                    Pre-Business

Tom Lovelady               Men’s Golf                    Pre-Business

Justin Thomas               Men’s Golf                    Communication Studies

Daniela Lendl                Women’s Golf               Exercise Science

Taylor Manning              Women’s Golf               Undecided

Johanna Tillström          Women’s Golf               Pre-Business

Kaitlyn Clark                  Gymnastics                   Exercise Science

Lora Leigh Frost            Gymnastics                   General Health Studies

Brooke Parker               Gymnastics                   Lower Division General Business

Kayla Williams               Gymnastics                   Public Relations

Ashley Allison               Rowing                         Aerospace Engineering

Emily Chadwell              Rowing                         Secondary Education

Alyssa Drevenak           Rowing                         Exercise Science

Kristen Hickman            Rowing                         Exercise Science

Caitlin O’Neil                 Rowing                         Exercise Science

Logan O’Neil                 Rowing                         Math

Lauren Davis                 Women’s Soccer           Pre-Medical

Laura Lee Smith            Women’s Soccer           English

Danae Hays                  Softball                                    Pre-Major Studies

Leslie Jury                    Softball                                    Pre-Major Studies

Danielle Richard            Softball                                    Exercise Sport Science

Jadyn Spencer              Softball                                    Pre-Major Studies

Phillip Deaton               Men’s Swimming           Chemical Engineering

Clark Garner                  Men’s Swimming           Undesignated Engineering

Jordan Lesser               Men’s Swimming           Pre-Major Studies

John Servati                  Men’s Swimming           General Business

Lisa Bogosian               Women’s Swimming      Marine Science/Biology

Kayla de Boer               Women’s Swimming      Civil Engineering

Emily Facchine              Women’s Swimming      Chemical Engineering

Angely Martinez             Women’s Swimming      International Studies

Katheryne Muth             Women’s Swimming      Human Performance Exercise Science

Brittany Parkey              Women’s Swimming      Nursing

Samantha Stanley         Women’s Swimming      Undesignated Human Environmental Science     

Stuart Kenyon               Men’s Tennis                 Mechanical Engineering

Rens van der Vis           Men’s Tennis                 Civil Engineering

Emily Zabor                  Women’s Tennis            Lower Division General Business

Ryan Coleman               Men’s Track                  Pre-Business

Kyle Ferguson               Men’s Track                  Aerospace Engineering

Matt Joyner                   Men’s Track                  Mechanical Engineering

Nia Barnes                    Women’s Track             Telecommunication and Film

Merilyn Uudmae            Women’s Track             Pre-Business

 

Courtesy UA Media Relations